OPTİMİZASYON

LIBO Üretim Planlama Yazılımı

MRP ile üretim için ihtiyacınız olan malzeme listesini görebilir bu sayede bunların siparişini verebilir ve üretiminizi aksatmadan yapabilirsiniz. Yıllardır bu şekilde çalışan şirketler pandemi döneminde istediği malzemeyi istediği zamanda alamaz duruma geldiler. Müşterilerini zor durumda bırakmamak ve üretime devam etmek zorunda olan üreticiler çözüm arayışına girdiler. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak LIBO Üretim Planlama Yazılımı geliştirildi. LIBO limited input best output’un kısaltması.

Her ihtiyacınız olan ürünü istediğiniz zamanda deponuza getiremediğiniz için tüm plan elinizdeki ve yoldaki ürünlere dayanıyor. Bu nedenle planınız son derece esnek olmak zorunda. 15 gün sonrayı planlayamıyorsunuz, sadece tahmin edebiliyorsunuz çünkü size gönderileceği söylenen ürünlerin gönderilip gönderilmeyeceğinden yola çıkmadıkları sürece emin olamıyorsunuz. Bu nedenle planınız haftalık hatta bazen günlük olarak değişiyor. Hafta başında üretim planı yapıyorsunuz ama bir hafta sonra araya giren işler, siparişini bekletmek isteyen müşteriler, sevk edilen satınalma siparişleri gibi sebeplerle her şeyi yeniden planlanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Yazılım var olan son durumu analiz ediyor ve üretim planınızı yapıyor.

Bekleyen müşteri siparişlerinizde işin beklemesine neden olan eksik ürünleri öncelik sırasıyla görebilen satınalma ekibi bunları bir an önce getirebilmek için çözüm üretmeye çalışıyor. Bazı durumlarda tek bir ürünün gelmesi birçok siparişi üretilebilir hale getiriyor. Bunun görülebilir olmasıyla önceliklerini doğru belirleyen ekip, enerjisini doğru alanda kullanıyor.
LIBO’nun yapısı son derece esnek. Optimizasyon algoritmaları ile var olan kaynakları en iyi nasıl kullanabileceğinizi söylüyor ama bunu kullanıcının yönlendirmeleriyle yapıyor. Örneğin şu müşterinin siparişlerini beklet, şu müşterinin siparişlerini tüm siparişleri üretilebilir duruma gelene kadar beklet, şu müşterilere öncelik ver, bu hafta sadece şu üç müşteriyle ilgilen, şu siparişin hepsini üretecek malzemen olmasa da olduğu kadarlık kısmını üret, şu tarihten sonraki siparişlere bakma gibi yönlendirmelerle müşteri odaklı bir üretim planı yapmak mümkün oluyor.

Bu derece karmaşık ve esnek bir planlamanın yapılabilmesi için Python  üzerinde çalışan bir yazılımla çözüm üretildi. Yeni nesil üretim planlama yazılımı LIBO bulutta çalışıyor ve hiçbir lisanslama ya da donanım yatırımı gerektirmiyor. Tüm ERP’lerle kullanabileceğiniz için var olan sisteminizi değiştirmeniz gerekmiyor.

Copyright © 2022 * Baran Kaya
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram